26. 2. 2024

Správná příprava yerba maté nepředstavuje žádný příliš složitý proces. Ve zkratce – stačí, když budete vždy na paměti mít několik zásad, které budete dodržovat a také když budete disponovat potřebným vybavením. I přesto však není výjimkou, že se začínajícím milovníkům tohoto nápoje stane, že se příprava yerby maté nepovede tak, jak si představovali. A to i za předpokladu, že se řídili tradiční recepturou a použili všechny nutné propriety. Divíte se, jak se to může stát? Odpověď je velmi jednoduchá. Jako začátečníci totiž při přípravě yerby maté můžete velice lehce pozapomenout na drobné detaily, které potom ale ve výsledku mohou velice ovlivnit chuť připravovaného nápoje. Nyní se zaměříme na ty, které se vyskytují nejčastěji.

Jelikož přímo na pravidla týkající se přípravy a servírování yerby maté se zaměříme až na jiném místě, následující upozornění je tedy třeba chápat jako drobná doporučení, čeho se během přípravy yerby maté vyvarovat. Velmi často se totiž jedná o detaily, které ovšem mohou výrazně ovlivnit celkový dojem z popíjení nápoje yerby maté.

Mnoho lidí, kteří s maté začínají nepodceňují důležitost vhodného vybavení, proto až po proběhnutí důkladného výběru rozbalují balíky, ve kterých je jim doručena jejich první kalabasa či bombilla. Tento postup je samozřejmě správný. Problém, který ale často následuje je, že chuť prvního domácího yerba mate se nepodobá chuti a aroma, jakou yerba mate měla v jejich oblíbené čajovně či u přátel na návštěvě. Příčina tkví v tom, že každou novou kalabasu či bombillu je nutné před prvním použitím takzvaně „zajet“, což se nazývá pojmem currado.

Prakticky se tedy jedná o to, že do nově zakoupené kalabasy do tří čtvrtin nasypeme lístky maté a následně zalijeme vodou o teplotě mezi 70-80 °C. Tento první nápoj ovšem hned nepijeme, nýbrž ho necháme louhovat po dobu 24 hodin. Po uplynutí této doby kalabasu vyčistíme, vyprázdníme a umyjeme vodou. Těmito fázemi ale příprava ještě rozhodně nekončí! Nyní nastává vhodný čas k tomu vzít si kávovou lžičku a pomocí ní opatrně zevnitř kalabasy vydlabat dužinu, která zbyla. Následně se opakuje proces se zalitím maté a opět necháme 24 hodin odstát. Kalabasu potom opět vyprázdníme, vyčistíme a od této doby ji můžeme začít používat.

Opomenutí nazvané currada ale nepředstavuje jedinou věc, kterou je možné lehce opomenout. Dalším faktorem, u kterého často dochází k chybám je správná teplota vody, kterou používáme k zalití yerby maté. Optimální teplota vody určené ke vlastnímu zalití nápoje yerby maté se nikdy nesmí provádět vodou, která vře, nýbrž vodou, která dosahuje teploty minimálně o dvacet stupňů nižší.

Nejedná se jen o nějaké dbaní na detailech. V případě, že byste yerbu zalili vroucí vodou, vzniklý nálev ztratí všechny účinné látky, ale také jeho chuť se bude vyznačovat tím, že bude zbytečně silná.

Další chybou, která se při přípravě maté často vyskytuje je jakési intuitivní míchání připravovaného nápoje bombillou. Tímto způsobem nedocílíme lepšího vylouhování, jak by si někteří milovníci maté mohli myslet. Naopak – dosáhneme tím toho, že dojde k ucpání samotné bombilly, v horším případě budeme i polykat jemný prach z celé této směsi.

Na úplný konec je ještě důležité poznamenat, že před samotným zalitím yerby je důležitou yerbou v kalabase pečlivě zatřást. Často se totiž při přípravě yerby stává, že zatřesení proběhne až po samotném zalití yerby. Při zatřesení před samotným zalitím tedy docílíme pravidelného louhování celého obsahu směsi v celém jejím objemu.