26. 9. 2023

Nápoj yerba maté bývá často označován jako nápoj Bohů. Celé lidstvo vděčí za tento nápoj dobrosrdečnosti a pohostinnosti indiánů ze kmene Guaraní, kteří žili v tropických pralesech. Yerba maté také představuje latinskoamerický ekvivalent kávy a čaje. Vyznačuje se nejen stimulujícími účinky, ale i dalšími pozitivními účinky na náš lidský organismus. Tento nápoj často popíjí hollywoodské hvězdy, když se snaží zhubnout, popíjel ho ovšem i například Charles Darwin, který ho považoval za životabudiče. Nápoj yerba maté pochází z jižní Ameriky a vyskytuje se v mnoha podobách. Také hledáte zdravý způsob, kterým lze dodat Vašemu tělu energii a velké množství vitamínů a minerálů? Potom právě pro Vás je yerba maté tou nejlepší volbou!

Dle staré legendy lidstvo dostalo yerbu maté od Bohů, a to jako odměnu za záchranu před hrozícím usmrcením jaguárem a také za pohostinné přijetí do svého stavení. Navzdory skutečnosti, že yerba maté začala být pěstována ve velkém množství až na začátku dvacátého století, indiáni mají bohaté zkušenosti s jejími pozitivními zdravotními účinky již více než několik staletí.

Yerba maté se vyznačuje schopností dodávat energii lidskému tělu, dále zbystřovat smysly, ale také potlačuje hlad. Především kvůli schopnosti zahnat hlad představuje yerba maté velice efektivní způsob, jak přežít v obdobích, kdy trpěli nedostatkem potravin.

Lidé žijící v Evropě se seznamují s blahodárnými účinky yerby maté až ke konci šestnáctého století, a to v souběhu s prvními objevitelskými plavbami k břehům jižní Ameriky. V jižní Americe totiž indiáni své hosty velice často uctili šálkem yerby maté, jelikož tento nápoj je symbolem přátelství.

Ačkoliv je yerba maté oblíbená po celém světě, kromě zemí Latinské Ameriky je po tomto nápoji největší poptávka v Sýrii. Téměř všechna produkce yerby maté pochází stále z území, kde se vůbec poprvé objevila kultivace maté. K takovým zemím se připojila jenom Brazílie, která se v současné době řadí mezi největší producenty yerby maté.

Yerba maté se vyznačuje velkým množstvím pozitivních účinků na zdraví člověka. Představuje úžasný zdroj celé řady vitamínů a minerálů, jedná se například o vitamíny A, B, či C. Yerba má také výrazné antioxidační účinky, stejně tak jako je tomu u zeleného čaje. Mnohé výzkumy potvrdily, že yerba snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Proto tedy také pomáhá jako prevence před nemocemi srdce.

Další pozitivní vlastností yerby maté je, že dle zkušeností indiánského kmene Guaraní, je schopna potlačovat hlad. Díky tomu yerbu lidé velice často využívají například při boji s nadbytečnými kilogramy.

Hlavní důvody, proč je yerba maté tak moc oblíbená v Argentině, Uruguayi, či v Paraguayi, jsou ještě trošku odlišné. Yerba maté je schopna zahánět pocit únavy, povzbuzuje výkonnost našeho lidského těla. Prostřednictvím popíjení yerby maté si také můžete skutečně vychutnat posezení v rodinném či přátelském kruhu.

Yerbu maté si v současné době můžete zakoupit v nálevových sáčcích. Kvůli tomuto balení si potom yerbu můžete připravit stejně lehce, jako si připravujete kávu či čaj. Tradičně se ovšem pije ze speciální nádoby, která se jmenuje kalabasa. Kalabasa se vyrábí z vydlabané dýně. Do kalabasy se následně vloží bombilla, což je speciální brčko. Kalabasa potom putuje od jednoho člověka ke druhému a celý tento rituál Vám může připomínat dýmku míru.