26. 9. 2023

Mezi jihoamerickými indiány je yerba maté velice známá stovky a pravděpodobně i tisíce let. Lístky cesmíny paraguayské totiž indniáni využívají v rámci své tradiční medicíny. Yerba maté totiž obsahuje velké množství prospěšných látek pro lidský organismus. Přestože historie domorodého medicínského využití yerby maté je velice dlouhá, vědecké potvrzení blahodárných účinků Yerby maté na lidský organismus bylo prokázáno relativně v nedávné době. Důkazy o pozitivních účincích tohoto nápoje pochází z osmdesátých let dvacátého století. Yerba maté má schopnost potlačit únavu a hlad, proto je vhodné ji užívat v případě boje s nadbytečnými kily. Yerba maté také představuje významný antioxidant a dále pomáhá ve smyslu prevence před vznikem rakoviny.

Yerba maté je původem tradiční indiánský nápoj a v Argentině patří mezi nejvíce rozšířené druhy lidového pití. Obsahuje velké množství vitamínů a také velké spektrum minerálů. Jedná se konkrétně o vitamín A, vitamín C, dále potom obsahuje vápník a železo. Díky tomu se dnes již nikdo nepozastaví nad tvrzením, že je yerba maté považovaná za obrovský dar přírody, konkrétně přírody tropického pralesa.

Většinu dnešních indiánů potom tento výše uvedený soupis pozitivních účinků yerby maté zajisté nepřekvapí, jelikož o pozitivních účincích tohoto nápoje slyšeli již od svých babiček. Jelikož ale v našich zeměpisných polohách je pro mnohé z nás yerba maté stále ne příliš známým nápojem, stručně si vyjmenujeme její nejdůležitější efekty na lidské zdraví. Především potom ty pozitivní efekty, díky kterým každým rokem přibývá českých a slovenských milovníků nápoje z yerby maté.

Nejvíce je yerba maté populární díky své schopnosti potlačit únavu a také redukovat pocity hladu. Představuje tedy důležitého pomocníka při boji s nadbytečnými kilogramy, které chceme odstranit. Mnohé studie také dokazují, že pravidelnou konzumací tohoto nálevu se snižuje intenzita, se kterou se v lidském těle ukládají tuky. Dále yerba maté také snižuje hladinu cukru v krvi.

Pravidelná konzumace yerby maté je ovšem prospěšná i v situaci, že obezitu zrovna příliš neřešíte. Nálev yerby máte totiž obsahuje deriváty kofeinu. Kvůli tomu se jedná o optimální nápoj v situacích, kdy na nás začíná padat únava, ale současně potřebujeme ještě provést nějakou důležitou činnost.

Lístky cesmíny paraguayské se také chlubí svojí schopností snižovat množství cholesterolu v krvi a díky tomu se těší velké pozornosti. Na základě studie jedné americké asociace pro zdraví srdce bylo zjištěno, že pravidelná konzumace jednoho šálku yerby maté třikrát za den během období čtyřiceti dní způsobí, že dojde ke snížení hladiny cholesterolu ve Vaší krvi.

V závěru je ještě důležité poznamenat jedno zjištění, které se týká nápoje z yerby maté. Vědci z amerického Illinois ve svých studiích dospěli k výsledku, že yerba maté je výborným pomocníkem nejen při prevenci nádorových onemocnění, ale pomáhá i při léčbě rakoviny tlustého střeva. Tato skutečnost je velice aktuální v zemích střední Evropy, jelikož se tu toto onemocnění vyskytuje velmi často. Ve studiích bylo totiž potvrzeno, že yerba maté snižuje zánětlivost tkání a usmrcuje buňky, které jsou napadeny rakovinou.